Wyciągi ziołowe na popularne schorzenia.

Wyciągi ziołowe i ich historia.

Stosowanie ziół to stały element w medycynie ludowej każdego obszaru świata. To właśnie one były podstawą ówczesnych leków na większość dolegliwości. Jednak era ekstraktów i napar z ziół wcale nie minęła, jakby mogło się wydawać dużej liczbie ludzi. Zioła mają działanie lecznicze i nadal są dostępne nie tylko w sklepach specjalizujących się w tego typu naturalnych produktach, ale i aptekach. Lekarze nadal zalecają na niektóre dolegliwości właśnie wyciągi ziołowe, a duża ilość nowoczesnej farmakologii to znaczna liczba składników aktywnych pochodzenia roślinnego lub syntezowanych na podstawie ich właściwości. Powstaje więc pytanie, jakie zioła na choroby, które dotykają nas na co dzień? Wszystko zależy od rodzaju schorzenia. Niektóre wspomagają odporność inne działają leczniczo lub zmniejszając objawy. Ważne jest jednak, żeby przy chorobach o ostrym przebiegu, jak i przewlekłych zawsze skonsultować możliwości terapii ziołowej z lekarzem i mieć pewność, że sobie nią pomożemy, a nie zaszkodzimy lub zakłócimy działanie medykamentów.

Wyciągi ziołowe na trawienie.

Większość ziół w naszych apteczkach to gatunki doskonale wpisujące się w leczenie niestrawności, zgagi czy zatruć pokarmowych. Wyciągi ziołowe i całe ich mieszanki polecane przez praktycznie każdego lekarza na problemy trawienne znajdziemy także w aptekach. Najpopularniejszym przykładem są krople żołądkowe, Iberogast, czy sylimarol, czyli tabletki z ekstraktem z ostropestu mogącym w odpowiednio dużych stężeniach uratować życie po spożyciu muchomora sromotnikowego. Leki zmniejszające zgagę, czy wzdęcia także w dużej mierze jako substancję czynną posiadają wyciąg z ziół. Do tego, aby stosować zioła przy problemach trawiennych, zdaje się przekonywać jeszcze jeden fakt. Wyciągi i suplementy z ziół nie podrażniają żołądka, mając na niego czysty, łagodzący podrażnienia wpływ. Najpopularniejsze zioła na trawienie to przede wszystkim melisa, szałwia, rumianek, mięta czy dziurawiec. Wszystkie one to zioła regulujące pracę żołądka czy jelit, które działają także lekko antybiotycznie w przypadku zakażeń grzybiczych czy bakteryjnych.

Stosowanie wyciągów ziołowych na ból.

Nasza apteczka to często miejsce, w którym znajdziemy mnóstwo przeciwbólowych środków dostępnych bez recepty. Jest to plaga i lekarze alarmują, że są one nadużywane. Wyciągi ziołowe mogą być ciekawą alternatywą dla tego rodzaju środków, szczególnie gdy mówimy o bólu o niskim lub średnim natężeniu. Szczególnie przydają się tu ekstrakty z ziół, znane nam z kuchni jako przyprawy, takie jak imbir i kurkuma. Całkiem mocne działanie ma wilcza kora i polecana jest przy ona bólach kostnych. Jest to zioło, które od wieków było stosowane w Ameryce południowej.