Ośrodek odwykowy – najważniejsze informacje.

Ośrodek odwykowy i wsparcie osób uzależnionych.

Coraz więcej osób popada w uzależnienia, będąc jednocześnie osobami, po których na pierwszy rzut oka nic nie widać. Są to osoby sukcesu lub takie których kariera właśnie pnie się w górę, osoby wysoko funkcjonujące, ale też przeciętni ludzie spotykani na co dzień na ulicy. Każdy może wpaść w sidła nałogu. Do tego nie trzeba się starać. Jednak wyjście z uzależnienia to droga przez mękę. Dobry ośrodek odwykowy niezależnie od tego, jakimi uzależnieniem się zajmuje (choć najczęściej wszystkimi) to przede wszystkim terapia dla pacjentów. Jednak aby pacjent mógł skorzystać z tego typu pomocy, musi najpierw przyznać się przed samym sobą, że jest osobą uzależnioną oraz że chce wreszcie wyjść z pułapki, jaką jest jej nałóg. Dopiero gdy terapeuta dostrzeże, że rzeczywiście pacjent chce walczyć z nałogiem, jest w stanie rozpocząć właściwą terapię. Może to być terapia grupowa, może to być terapia indywidualna, moa to być też obie, gdyż każda z nich działa inaczej i wpływa na inne bodźce pacjenta, zrozumienie nałogu i tym samym zrozumienie siebie. Pamiętajmy też, że w ośrodkach odwykowych i placówkach leczenia uzależnień terapie trwają nawet latami.

Ośrodek odwykowy ambulatoryjny i oddziały dzienne.

Różnego rodzaju kliniki, szpitale i ośrodki zajmujące się uzależnieniami od alkoholu, leków i narkotyków, a także hazardu czy seksu to miejsca działające w dwojaki sposób. Mogą to być porady i terapie ambulatoryjne, które polegają na tym, że pacjent pozostaje w swoim miejscu zamieszkania, a ośrodek odwykowy jest placówką, gdzie regularnie przychodzi na terapię. Niektóre z nich prowadzą terapię raz na kilka dni, inne działają w trybie oddziału dziennego, co oznacza, że pacjent codziennie ma terapię, zajęcia i wizyty lekarskie w godzinach od rana do popołudnia, a następnie zamiast czasu wolnego może po prostu wrócić do domu. Pamiętajmy, że oddziały dzienne także mogą zapewnić zwolnieni lekarskie na czas leczenia.

Ośrodek odwykowy stacjonarny.

Drugi rodzaj ośrodków odwykowych to szpitale i kliniki stacjonarne, co oznacza przebywanie na oddziale przez cały czas trwania leczenia. Należy pamiętać tu o tym, że zazwyczaj taki pobyt oscyluje w granicach 4-12 tygodni, a wyjście z niego nie oznacza zakończenia leczenia. Jest to pomoc dla osób będących w dużym uzależnieniu i niemogących poradzić sobie sami ze sobą, przebywając w miejscu zamieszkania. Po okresie spędzonym na oddziale muszą oni nadal kontynuować leczenie i terapie, a ta niejednokrotnie trwa latami, aby utrzymać abstynencję.