Jak wybrać optymalny kocioł na olej termalny? Sprawdź nasz poradnik
Kocioł na olej termalny – jak wybrać optymalny?
Dobry kocioł na olej termalny może stanowić długoletnią inwestycję w komfort cieplny. Źle dobrany lub nieprawidłowo użytkowany może sprawiać problemy, a także powodować niepotrzebne wzrosty wydatków ponoszonych na ogrzewanie. Warto więc wiedzieć, jak wybrać optymalny kocioł na olej termalny. Przedstawiamy więc najważniejsze aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę, by móc postawić na odpowiedni model.
Rodzaj kotła
Decydując się na zakup kotła na olej termalny, należy przede wszystkim określić jego rodzaj. Najczęściej spotykane są tutaj kotły jednofunkcyjne lub jednofunkcyjne z zamkniętą komorą spalania. Pierwszy z wymienionych rodzajów kotła wymaga zapewnienia odpowiedniego dopływu powietrza, by móc prawidłowo funkcjonować. Natomiast kotły z zamkniętą komorą spalania posiadają już wbudowany system do regulacji tego parametru. Kolejnym ważnym aspektem jest wybór kotła zgazowującego i bezgazowego. Te pierwsze pozwalają na wytworzenie dodatkowej energii poprzez różnicę temperatur, jaka powstaje w wyniku wytwarzania spalin. Natomiast kotły bezgazowe wytwarzają wyłącznie ciepłe powietrze, które następnie może zostać przefiltrowane i dostarczone do pomieszczeń.
Moc cieplna
Kolejnym ważnym czynnikiem jest wybór właściwej mocy cieplnej kotła. Jej dobór powinien zostać przeprowadzony w oparciu o powierzchnię mieszkania lub budynku, a także jego izolację, materiały, z jakich wykonano ściany, czy też ilość okien i drzwi. Zazwyczaj powierzchnia pomieszczeń w obrębie jednego budynku wynosi od 30 do 100 m2. W takim wypadku zalecane jest zastosowanie kotła o mocy cieplnej od 10 do 30 kW. Ponadto warto zwrócić uwagę na wskaźnik modulacji – powinien on wynosić od 1 do 4. Im wyższy, tym bardziej energooszczędne będzie działanie kotła.
Zalety kotła na olej termalny
Kotły na olej termalny charakteryzują się kilkoma istotnymi zaletami. Jedną z nich jest łatwy montaż, który może wykonać wykwalifikowany monter lub specjalista. Ponadto są one stosunkowo ciche i nawet przy długotrwałym użytkowaniu nie emitują żadnych nieprzyjemnych zapachów. Co więcej, wprowadzona w ostatnim czasie technologia oczyszczanego oleju termalnego sprawia, że kotły tego typu cechuje znacznie większa wydajność i trwałość.
Rodzaje oleju termalnego
Jeśli chodzi o dobór odpowiedniego oleju termalnego, to należy wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów. Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na kolor oleju, jego lepkość oraz zapach. Oleje jasne i lekkie charakteryzują się podwyższoną trwałością i lepszą wydajnością. Z kolei oleje ciemne i gęste mają wyższą zawartość zanieczyszczeń, dlatego też wymagają częstszej wymiany.
Podzespoły do kotła na olej termalny
Podzespoły kotła na olej termalny to głównie zbiornik na olej, pompa i węże. Zbiornik powinien zawierać olej o odpowiedniej jakości, aby zapewnić długotrwałą i bezproblemową pracę kotła. Natomiast pompa i węże muszą zostać odpowiednio zamontowane, by zapobiec ewentualnym wyciekom lub przeciekom. Dzięki temu kocioł będzie funkcjonował niezawodnie.
Konserwacja kotła na olej termalny
Kotły na olej termalny wymagają regularnej konserwacji. Przede wszystkim trzeba sprawdzać poziom oleju w zbiorniku i uzupełniać go w razie potrzeby zgodnie z zaleceniami producenta. Poza tym konieczne jest czyszczenie systemu i części zamienne, a także wymiana filtrów i wymiennych elementów. Wszystkie czynności konserwacyjne powinien wykonywać wykwalifikowany monter lub specjalista.
Jakie są najczęstsze usterki kotłów na olej termalny?
Do najczęstszych usterek kotłów na olej termalny należy zaliczyć uszkodzenia części zaworowej, nieprawidłowe ustawienie sterowników, niewłaściwą instalację oraz zużyty olej. Usterki te można zminimalizować, jeśli zadba się o odpowiednią konserwację urządzenia. Warto jednak pamiętać, że nawet ściśle przestrzeganie zaleceń producenta nie gwarantuje wiecznej trwałości kotła.
Kocioł na olej termalny – podsumowanie
Wybór odpowiedniego kotła na olej termalny nie stanowi trudnego zadania, jeśli tylko jest się dobrze przygotowanym. Przede wszystkim należy wybrać kocioł odpowiedniego typu, określić jego moc cieplną, a także zdecydować, jaki rodzaj oleju będzie stosowany. Równie istotne jest zastosowanie odpowiednich podzespołów, a także regularna konserwacja. Dzięki temu można mieć pewność, że kocioł na olej termalny będzie służył przez wiele lat.Jesli chcesz poznać wskazówki, jak wybrać optymalny kocioł na olej termalny, zajrzyj do naszego poradnika: kotły na olej termalny.