Wyciągi ziołowe w nowoczesnych suplementach.

Czy wyciągi ziołowe rzeczywiście leczą?

Na hasło zioła niejednemu stają przed oczami praktyki lecznicze sprzed setek lat, zanim medycyna zrobiła potężny krok do przodu. Jest to jak najbardziej odpowiednie skojarzenie, ale nie przekreśla to tego, że ekstrakty z roślin, napary czy maści robione kiedyś przez osoby uważane za uzdrowicieli rzeczywiście działały. Często w dużo mniejszym stopniu, niż obecne, silne farmaceutyki, ale dzięki temu wiemy, że wyciągi ziołowe mogą być dobrą alternatywą na wspieranie organizmu także w formie suplementacji. Czy zioła są bezpieczne? W dużej mierze tak, jeżeli są stosowane zgodnie z zaleceniami. Jednak niesamowicie ważne jest to, że zanim zdecydujemy się na kuracje ziołowe, koniecznie musimy mieć na nie zgodę lekarza, w przypadku chorób poważnych zagrażających życiu i schorzeń przewlekłych. Niektóre z wyciągów i naparów z ziół znanych nam na co dzień potrafią silnie zakłócić działanie nowoczesnych środków farmakologicznych, czy to zmniejszając ich wchłanianie, czy też, potęgując stężenie niektórych aktywnych składników w organizmie, zagrażając życiu.

Wyciągi ziołowe w okresach osłabienia organizmu.

Wyciągi z roślin, w tym przede wszystkim różnego rodzaju owoców lub ziół leczniczych mogą być świetną alternatywą dla stworzonych syntetycznie dodatków do diety wspierających organizm w okresach zwiększonej zachorowalności na grypę czy przeziębienia. Suplementy zwiększające odporność na bazie wyciągów ziołowych mogą zawierać w sobie wszystkie najważniejsze dla dobrego stanu naszego ciała witaminy i składniki aktywne. Są to między innymi suplementy ziołowe z dużym stężeniem witaminy C, która jest jednym z najsilniejszych znanych nam antyoksydantów. Jej działanie wspiera organizm, ponieważ zapobiega ona zniszczeniu komórek przez wolne rodniki, czyli między innymi czynniki zewnętrzne. Wyciągi ziołowe zawierające rutynę i kwercetynę, wzmacniają działanie ochronne witaminy C poprzez zwiększenie jej wchłaniania, a także, działając w podobny do niej sposób. Ponadto ta ostatnia to także działanie przeciwhistaminowe, a więc wspomaga walkę z alergiami.

Wyciągi ziołowe zmniejszające stres.

Dużą rolę w osłabieniu organizmu gra stres, głównie ten przewlekły. Tak – ze stresu można po prostu zachorować na poziomie objawów fizycznych. Dlatego wyciągi ziołowe zmniejszające stres i działające relaksująco i uspokajająco na organizm, mogą przyczynić się do zwiększania jego funkcji obronnych. W tym celu pomaga stosowanie wyciągów ziołowych z melisy, chmielu, kozłka, a nawet zielonej herbaty. Działanie ziołowych suplementów na bazie tych roślin jest jak najbardziej zalecane także w sezonach grypowych.